Par projektu

Šodien.

Grūti iedomāties mūsdienu biroju bez biroja tehnikas. Tie ir datori, monitori, printeri, skeneri, faksi, mobilie telefoni, dažnedažādas kastītes ar krāsainām lampiņām un vadu kilometri, kas sasaista visas šīs ierīces. Stabili stāvam uz tehniskā progresa ceļa! Būvējam datorus, iegūstam jaunu, pievienojam jaunas funkcijas, sarežģījam un vairs nesaprotam šīs ierīces galveno nozīmi. Mēs nesaprotam, kā bez šīs sarežģītās tehnikas varējām iztikt pirms 20 gadiem. Un patiešām, kas gan atradās birojos, kantoros un kabinetos pirms 20..30..50 gadiem. Labāk uzreiz aplūkosim pēdējos 100 gadus!

Tikai uz priekšu!

Latvija pirms 100 gadiem. Krievijas impērijas rūpnieciskā izaugsme. Vidzemes guberņa tehniskā progresa priekšgalā. Eiropas tuvums nepieļauj izvēli. Ārvalstu kompāniju investīcijas, bankas, inženieri, tehniķi un zinātnieki veic savu darbu. Rīgā tiek būvētas rūpnīcas un fabrikas. Tiek būvētas mašīnas, lidmašīnas, vilcieni, fotoaparāti, velosipēdi, radiouztvērēji un vēl daudz kas cits, ko ražo mūsdienu Eiropa. Idejas līdz to īstenošanai šķir vien neliels laika sprīdis. Nepaspējot iziet cauri rasējumam,  ideja jau ir iemiesota. Laiks ir saspiests kā atspere. Ir jāpanāk Eiropa, kas atrodas tehniskajā priekšgalā, ārvalstu menedžments ātri dod rezultātus. Vidzemes guberņa kā Krievijas impērijas tehnoloģiskais avangards!

Kas?

Kas atrodas tā laika kantoros un kabinetos? Zoss spalva un skaitīkļi – tie neatbilst tehniskajam progresam. Ātro sakaru līderis – telefons. Uz galda rakstāmmašīna, kopēšanas mašīna, logaritmiskais lineāls, mehāniskais kalkulators (aritmometrs), skavotājs, caurumotājs. Zīmuļus asinām ar speciālu mehānisku zīmuļu asināmo. Moderns rakstāmspalvu komplekts, tintnīca. Vadītājam tintes pildspalva! Viss pēc jaunākās tehnikas modes. Beidzot arī esam nonākusi pie mūsu galvenā intereses objekta – rakstāmmašīnas jeb, kā to bieži dēvē, drukāšanas mašīnas.